|
|
|
STATUT Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego "KRZESINY"
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 1
- Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Wojskowego "Krzesiny", zwane dalej Stowarzyszeniem, jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.
- Stowarzyszenie działa na podstawie prawa polskiego, a w szczególności Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach oraz postanowień niniejszego statutu.
- Stowarzyszenie może używać nazwy skróconej Stowarzyszenie "Krzesiny".
§ 2
Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Poznań.
§ 3
- Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.
- Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działania poza granicami kraju na terenie innych państw, z poszanowaniem tamtejszego prawa.
§ 4
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i powołane jest na czas nieokreślony.
§ 5
- Stowarzyszenie współpracuje z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami i instytucjami o tym samym lub podobnym profilu działania.
- Stowarzyszenie może pozostawać członkiem innych organizacji na zasadach pełnej autonomii.
- Uchwałę o przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust. 1 bądź wystąpieniu z nich podejmuje Walne Zebranie Członków kwalifikowaną większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
§ 6
- Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków.
- Stowarzyszenie do prowadzenia swoich działań może zatrudniać pracowników oraz powoływać biura.
§ 7
- W celu wyróżnienia Stowarzyszenia wśród innych organizacji może się ono posługiwać emblematem, proporcem i odznaką oraz innymi symbolami zatwierdzonymi przez Walne Zebranie Członków.
- Stowarzyszenie może używać symboli określonych w ust. 1 oraz pieczęci zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 8
Nazwa Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Wojskowego "Krzesiny" jest prawnie zastrzeżona.
§ 9
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą w celu zdobywania funduszy na działalność statutową. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Rozdział II. Postanowienia ogólne
§ 10
Celami Stowarzyszenia są:
- propagowanie idei awiacji,
- krzewienie wiedzy o lotnictwie, w tym o jego historii i tradycjach, ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa wojskowego,
- propagowanie wiedzy o historii i tradycjach oręża polskiego oraz kształtowanie proobronnych postaw społeczeństwa,
- integrowanie społeczeństwa ze środowiskami lotniczymi, zwłaszcza Polskimi Siłami Powietrznymi,
- wspieranie wszelkich działań na rzecz lotnictwa, w tym jednostek Sił Powietrznych, ze szczególnym uwzględnieniem bazy lotniczej Poznań-Krzesiny i dbałość o ich wizerunek,
- popularyzacja oraz wymiana doświadczeń w zakresie różnych form sztuki inspirowanej lotnictwem i tradycjami oręża polskiego,
- popularyzacja oraz wymiana doświadczeń w zakresie innych dziedzin związanych z lotnictwem i tradycjami oręża polskiego,
- gromadzenie pamiątek i eksponatów,
- prowadzenie, inspirowanie i wspieranie działań i inicjatyw zmierzających do ochrony zabytków polskiego lotnictwa oraz ochrony miejsc pamięci związanych z lotnictwem,
- prezentowanie i dokumentowanie osiągnięć członków Stowarzyszenia w zakresie celów statutowych.
§ 11
Stowarzyszenie realizuje swoje cele w szczególności poprzez:
- współpracę z innymi organizacjami i instytucjami, jednostkami Sił Powietrznych oraz organami władzy publicznej i jednostkami samorządu terytorialnego, a także placówkami muzealnymi, izbami tradycji i pamięci oraz z osobami fizycznymi i prawnymi, dla których bliskie są cele Stowarzyszenia,
- organizowanie i współuczestniczenie w organizowaniu prelekcji, konferencji, wystaw, warsztatów, wykładów, spotkań edukacyjnych, imprez kulturalnych, rekreacyjno-sportowych i charytatywnych związanych z tematyką lotniczą oraz tradycjami oręża polskiego, a także uroczystości i obchodów rocznic oraz wyjazdów i pikników lotniczych,
- współpracę z mediami w zakresie realizacji celów statutowych oraz promocji samego Stowarzyszenia,
- publikację zdjęć, filmów i artykułów związanych z celami Stowarzyszenia,
- prowadzenie strony internetowej oraz dostępnego publicznie forum internetowego, będącego bieżącą formą kontaktu członków Stowarzyszenia,
- spotkania członków Stowarzyszenia służące realizacji celów statutowych oraz ich aktywizacji kulturalnej i towarzyskiej,
- gromadzenie środków finansowych z przeznaczeniem na realizację celów statutowych.
§ 12
- Stowarzyszenie może ustanawiać wyróżnienia i odznaki honorowe i nadawać je osobom fizycznym, osobom prawnym i instytucjom zasłużonym dla celów realizowanych przez Stowarzyszenie lub dla samego Stowarzyszenia.
- Ustanawianie wyróżnień i odznak, o których mowa w ust. 1 oraz ich nadawanie należy do kompetencji Walnego Zebrania Członków.
Rozdział III. Członkowie Stowarzyszenia
§ 13
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenie.
- Stowarzyszenie posiada członków:
- zwyczajnych,
- wspierających,
- honorowych.
§ 14
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być ten, kto:
- posiada obywatelstwo polskie,
- korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
- nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego albo skazanie za takie przestępstwo uległo zatarciu,
- akceptuje cele statutowe Stowarzyszenia,
- złoży pisemną deklarację,
- odbędzie sześciomiesięczny okres kandydacki, podczas którego wykaże się właściwą postawą oraz pracą na rzecz Stowarzyszenia.
- Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą być członkami Stowarzyszenia i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie Zarządu Stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
- Kandydaci na członków są zobowiązani do złożenia właściwego oświadczenia w zakresie wymogu określonego w ust. 1 pkt 3.
- Okres kandydacki biegnie od dnia złożenia przez kandydata pisemnej deklaracji Zarządowi.
- Przyjęcia nowych członków dokonuje Zarząd uchwałą podjętą nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty zakończenia okresu kandydackiego.
- Członkami zwyczajnymi są założyciele Stowarzyszenia. Do założycieli Stowarzyszenia nie stosuje się § 14 ust. 1 pkt 5 i 6.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd może skrócić okres kandydacki albo odstąpić od jego zastosowania.
- Od uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia członka zwyczajnego przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej uchwały. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu Członków. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna.
§ 15
- Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna i prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia.
- Członkiem wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu podjętej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia deklaracji.
- Od uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia członka wspierającego przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej uchwały. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu Członków. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna.
§ 16
- Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w realizację celów statutowych Stowarzyszenia albo w działalność i rozwój samego Stowarzyszenia.
- Członkiem honorowym staje się po przyjęciu uchwały przez Walne Zebranie na wniosek Zarządu albo co najmniej 6 członków Stowarzyszenia.
§ 17
Członkowie zwyczajni mają prawo:
- biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia,
- korzystania z dorobku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia,
- udziału w zebraniach, wykładach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie oraz we wszelkich przejawach działalności Stowarzyszenia,
- zgłaszania wniosków co do działalności Stowarzyszenia,
- noszenia odznak Stowarzyszenia i innych symboli zatwierdzonych przez Walne Zebranie Członków, za wyjątkiem emblematu i proporca.
§ 18
Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
- brania udziału w działalności Stowarzyszenia i w realizacji jego celów,
- uczestniczenia w Walnych Zebraniach Członków,
- przestrzegania statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
- regularnego opłacania składek.
§ 19
- Członkowie wspierający nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
- Członkowie wspierający mają obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
§ 20
- Członkowie honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
- Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich.
§ 21
- Członkowie Stowarzyszenia, którzy działają na szkodę Stowarzyszenia bądź naruszają postanowienia statutu, podlegają karom organizacyjnym:
- upomnienia,
- nagany,
- zawieszania w prawach członka,
- wykluczenia ze Stowarzyszenia.
- O nałożeniu kar organizacyjnych decyduje Zarząd.
- Od uchwały Zarządu w sprawie nałożenia kary organizacyjnej przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej uchwały. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu Członków. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna.
§ 22
Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
- dobrowolnej rezygnacji pisemnej z przynależności do Stowarzyszenia złożonej na ręce Zarządu,
- wykluczenia przez Zarząd:
- z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań, przez okres przekraczający sześć miesięcy,
- z powodu rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień i uchwał władz Stowarzyszenia,
- ze względu na brak przejawów aktywnej działalności na rzecz Stowarzyszenia,
- utraty obywatelstwa polskiego albo praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu,
- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego,
- śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego.
Rozdział IV. Władze Stowarzyszenia
§ 23
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie Członków,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna.
§ 24
- Władze Stowarzyszenia wybierane są przez Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.
- W razie, gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W trybie tym można powołać nie więcej niż połowę składu organu.
§ 25
Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych członków, chyba, że postanowienia statutu stanowią inaczej. W przypadku równego rozłożenia głosów w trakcie głosowania decyduje głos Przewodniczącego właściwego gremium decyzyjnego.
§ 26
Kadencja wszystkich wybieralnych władz Stowarzyszenia trwa 1 rok.
Walne Zebranie Członków
§ 27
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków.
- Walne Zebranie może być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebrania zwołuje Zarząd raz w roku jako sprawozdawczo-wyborcze, zawiadamiając członków o jego terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zebrania. Jeśli na zebraniu nie ma wymaganego kworum zwołuje się zebranie w drugim terminie nie później niż w ciągu miesiąca od dnia zwołania Walnego Zebrania Członków.
- Walne Zebranie obraduje według uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd:
- z własnej inicjatywy,
- na żądanie członków Komisji Rewizyjnej,
- na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie powinno zostać zwołane przed upływem 21 dni od daty zgłoszenia wniosku lub żądania i obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 28
Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
- określenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia,
- uchwalanie zmian statutu,
- wybór i odwoływanie Prezesa, członków Zarządu i członków Komisji Rewizyjnej,
- udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
- podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia członka honorowego,
- ustalanie wysokości składek członkowskich,
- zatwierdzanie wzorów symboli Stowarzyszenia, w tym emblematu, proporca i odznaki,
- ustanawianie wyróżnień i odznak honorowych i nadawanie ich osobom fizycznym, osobom prawnym i instytucjom zasłużonym dla celów realizowanych przez Stowarzyszenie lub dla samego Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
Zarząd
§ 29
- Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz.
- Zarząd składa się z 5 osób, spośród których na pierwszym posiedzeniu wybiera Wiceprezesa, Skarbnika i Sekretarza.
- Zarząd działa w oparciu o niniejszy Statut oraz Regulamin Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes lub Wiceprezes.
- Zarząd Stowarzyszenia ustala wysokość wynagrodzeń za pracę na rzecz Stowarzyszenia oraz wysokość wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych.
§ 30
Do kompetencji Zarządu należy:
- kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia,
- realizowanie uchwał Walnego Zebrania,
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
- planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
- przyjmowanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia,
- zwoływanie Walnego Zebrania,
- posługiwanie się symbolami Stowarzyszenia: emblematem, proporcem i odznaką oraz innymi symbolami zatwierdzonymi przez Walne Zebranie Członków.
§ 31
Do obowiązków Zarządu należy:
- przedstawianie sprawozdań ze swojej działalności Walnemu Zebraniu,
- informowanie członków Stowarzyszenia o swojej działalności.
Komisja Rewizyjna
§ 32
- Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia.
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 osób w tym przewodniczącego, zastępcy i sekretarza wybieranych na pierwszym posiedzeniu komisji.
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeb nie rzadziej jednak niż raz w roku. Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący.
§ 33
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrola całokształtu działalności Stowarzyszenia,
- ocena pracy Zarządu, w tym corocznych sprawozdań i bilansu,
- składanie sprawozdań na Walnym Zebraniu Członków wraz z oceną działalności Stowarzyszenia i Zarządu Stowarzyszenia,
- wnioskowanie do Walnego Zebrania Członków o udzielanie absolutorium Zarządowi,
- wnioskowanie o odwołanie Zarządu lub poszczególnych członków Zarządu w razie ich bezczynności,
- wnioskowanie o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków.
Rozdział V. Majątek i gospodarka finansowa
§ 34
- Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
- składki członkowskie,
- darowizny, spadki i zapisy,
- dochody z działalności statutowej,
- dochody z majątku Stowarzyszenia,
- środki pochodzące z ofiarności publicznej oraz ze sponsoringu,
- dotacje i subwencje,
- dochód z działalności gospodarczej wykonywanej na podstawie odrębnych przepisów.
- Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane wyłącznie na rachunku bankowym Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.
Rozdział VI. Sposób reprezentacji
§ 35
Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, w tym w sprawach majątkowych, uprawnione są dwie osoby działające łącznie: Prezes lub Wiceprezes oraz członek Zarządu.
Rozdział VII. Postanowienia końcowe
§ 36
Uchwałę w sprawie zmiany statutu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków bezwzględną większością głosów, w obecności przynajmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
§ 37
- Uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków kwalifikowaną większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zebranie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenia majątku Stowarzyszenia. W tym celu Walne Zebranie powołuje Komisję Likwidacyjną, a także wskazuje fundacje i stowarzyszenia nie nastawione na zysk o działalności możliwie najbliższej celom statutowym Stowarzyszenia, na których rzecz przejdzie majątek Stowarzyszenia po zaspokojeniu jego zobowiązań.
|
|
|
|